> İkinci Dünya Savaşı Foto Hikâye

Çaresizliğin Gözyaşları: Hans-Georg Henke

Savaşın son dönemlerinde uçaksavar (Flak) birimlerinde görev yapan Alman gençlerinden biri olan 16 yaşındaki Hans-Georg Henke, Almanya’nın Hessen eyaletinde esir düştü. Babası hâlihazırda 1938’de ölmüştü. Annesini de 1944 yılında kaybedince, Hans-Georg aileyi desteklemek için iş bulmak zorunda kaldı ve 15 yaşında Luftwaffe’ye katıldı.

Yaşanan yoğun muharebeler sonucunda kendi birliğinden kopan Henke, Amerikalılarca esir alındığı sırada bir piyade birliğinde çarpışmaktaydı.

Henke’nin anlattığı hikayeye göre kendisi Stettin’deki 88 mm’lik topların olduğu bataryada konuşluydu. Sovyetler ilerledikçe, Alman birlikleri Rostock’a doğru sürülmüş ve mensup olduğu birliğin ele geçirdiği ve bu fotoğrafların çekildiği yer burası olmuştu.

Henke’nin, iki farklı sanatçı tarafından renklendirilmiş fotoğrafları.

Fotoğrafların sahibi olduğunu iddia eden Amerikalı foto-muhabir John Florea ise hikâyeyi daha farklı bir biçimde aktarıyor. Florea, fotoğrafları Hessen’de, Frankfurt am Main’ın tam kuzeyindeki Hüttenberg-Rechtenbach köyünde çektiğini belirtiyor ki, Hans-Georg’un fotoğraflandığı yerin Hessen olduğu açıkça görülüyor. Fotoğraflardan birkaçında Hessen’de bugün hâlâ mevcut olan bazı alanlar görülebiliyor. 

John Florea, Hans-Georg’un dünyası başına yıkıldığı için değil,  Amerikan güçleri tarafından ele geçirildikten sonraki muharebe şokundan dolayı hıçkırıklara boğulduğundan son derece emin. Henke’nin bu husustaki ikircikli tutumundaki yegâne güdü,  savaştan sonra komünist partiye katılmayı seçip, Doğu Almanya’ya yerleşmesi gerçeğiyle ilgili olmalı. Doğu Alman komünistleri, Amerikalılara teslim olanların hepsine şüpheyle yaklaştılar. Henke, geçmişin izlerini silmek için hikâyesini Ruslar tarafından esir alınmış olduğu şeklinde değiştirmişti. 1997 yılında hayata veda eden Henke, ardında İkinci Dünya Savaşı’nın en ikonik fotoğraflarından birkaçını bıraktı.

Eski bir Komünist sempatizanın oğlu olan Hans-Georg, savaştan sonra Komünist Parti’ye katıldı ve Doğu Almanya’da bulunan Finsterwalde’ye yerleşti.
Daima izindeyiz...
%d blogcu bunu beğendi: