> İkinci Dünya Savaşı Uzun Okuma

İkinci Dünya Savaşı’yla İlgili 101 Gerçek

1) İkinci Dünya Savaşı’nda en fazla kayıp 21 milyonla Rusya’ya aittir.

2) İkinci Dünya Savaşı’nda ölen her beş Alman askerinden dördü Doğu Cephesi’nde hayatını kaybetmiştir.

3) Soykırımda yaklaşık olarak 1.5 milyon çocuğun öldüğü tahmin edilmektedir. Bunların 1.2 milyonu Yahudi ve kalan binlercesi ise çingenedir.

4) 1923 yılında doğan Sovyet erkeklerinin %80’i İkinci Dünya Savaşı’nda ölmüştür.

5) 1939 ve 1945 yılları arasında Müttefik uçaklar toplamda 3.4 milyon ton bomba bırakmıştır ve bu da ayda 27.700 tona tekabül etmektedir.

6) Kızıl Ordu sistematik kitlesel tecavüz (Kızıl Ordu’nun yaşları 13 ila 70 yaş arasında değişen 2 milyondan fazla Alman kadına tecavüz ettiği iddia edilir) ve soykırımı da içeren savaş suçlarını işlemekle suçlanmaktadır.

7) Müttefiklerin zaferinden sonra bile pek çok toplama kampında insanlara yardım edilememiştir. Örneğin, ele geçirilen Bergen-Belsen’de 13.000 kişinin ölümüne engel olunamamıştır. Aynı şekilde Dachau’daki 33.000 kişiden 2.500 kadarı da zaferin ardından geçen altı hafta içinde sağlık sebeplerinden ötürü ölmüştür.

8) Pek çok tarihçi İkinci Dünya Savaşı’nın Almanya’nın Polonya’yı işgal ettiği 1 Eylül 1939 tarihinde başladığına mutabıktır. Tarihçilerin bir kısmı ise savaşın başlangıcı olarak Japonya’nın Mançurya’yı işgal ettiği 18 Eylül 1931’i kabul eder. Farklı bir grup ise İkinci Dünya Savaşı’nı bağımsız olarak ele almaktan ziyade Birinci Dünya Savaşı’nın devamı olarak tanımlar.

Hitler’in Polonya’yı işgalini müteakip İkinci Dünya Savaşı başlıyor.

9) SS birlikleri Avrupalı Yahudilerden aldıkları para, altın ve mücevheratı bankaya yatırırken Max Heiliger kod adını kullanmışlardır.

10) İkinci Dünya Savaşı’nın en uzun süren muharebesi 1939 – 1945 yılları arasında gerçekleşen Atlantik Muharebesidir.

11) Nasyonal Sosyalist Parti’nin ilk ve asıl kısaltması Nasos idi. Nazi kelimesi ise Bavyera’da kullanılan cahil kelimesinden türetilmiştir. Nazi ifadesi ilk olarak gazeteci Konrad Heiden (1901 – 1966) tarafından kullanılmıştır.

12) İkinci Dünya Savaşı sırasında Birleşik Devletler Ordusu’nda yaklaşık 600.000 Yahudi savaşmıştır. Bunların 35.000 kadarı öldürülmüş, yaralanmış, esir edilmiş ya da kayıplara karışmıştır. 8.000 kadarı ise doğrudan cephede can vermiştir. Bununla birlikte Onur Madalyası alan Yahudi asker sayısı sadece 2’dir.

13) Bulge Muharebesi Amerikan Tarihi’nin en kanlı ve en büyük savaşı niteliğindedir. Amerikan ordusu bu savaşta 90.000 zaiyat vermiştir.

14) Leningrad Kuşatması’nda hayatını kaybeden Rus asker ve sivil sayısı tüm savaş boyunca hayatını kaybeden toplam İngiliz ve Amerikalı sayısından daha fazladır.

15) Naziler yaklaşık olarak 12 milyon kişiyi katletmiştir ve bunların yaklaşık 6 milyon kadarı Yahudilerdir.

16) İkinci Dünya Savaşı’nda Japonlar kâğıt ve plastik ipek karışımından balon şeklinde 9.000 adet “uçan gemi silahı” üretti. Bu silahların içinde yakıcı ve insan öldürmeye yönelik (anti-personel) maddeler bulunuyordu. Amerika’ya karşı kullanılan bu balonların yaklaşık 1.000 kadarı hedeflerini bulabildi. Kimi balonlar Michigan’a kadar ulaştı. Bununla birlikte balonların sebep olduğu tek ölüm Oregon’da piknik yapmakta olan, beş çocuk ve hamile bir kadından müteşekkil altı kişilik bir Amerikan ailesinin ölümüdür.

Gamalı haç, Hinduizm, Budizm ve Cainizm’de kullanılan kutsal bir semboldür ve ilk kullanımı M.Ö. 2. yüzyıla kadar gitmektedir.

17) Gamalı haç kadim bir dini semboldür. Svastika olarak da anılan bu terim Sanskritçe kökenlidir ve bereketin, üretkenliğin ve güzel talihin sembolüdür. Yunan, Mısır, Çin ve Hint tapınaklarında bu sembole rastlamak mümkündür.

18) Japon Kamikaze (kutsal rüzgâr) taktiğinin uygulanması fikri ilk olarak 19 Ekim 1944 tarihinde Koramiral Onishi tarafından üstün Amerikan kuvvetlerini dengelemek amacıyla ortaya atılmıştır. Telaffuz edilen rakamlar farklı olsa da, bu taktikle yaklaşık 2.800 kamikaze pilotu ölmüş; karşılığında ise 34 Amerikan gemisi batırılmış, 368’ine zarar verilmiş, 4.900 denizci hayatını kaybetmiş ve 4.800 kadarı ise yaralanmıştır.

19) İngiliz mühendis Robert Watson-Watt 1935 yılında “ölüm dalgaları” olarak adlandırdığı bir proje üzerinde çalışıyordu. Amacı radyo dalgaları ile düşman uçaklarını düşürebilecek bir sistem ortaya koymaktı ancak bu çalışması daha sonra savaşta çok büyük bir rol oynayacak radarın üretilmesini sağladı.

20) Savaş boyunca pek çok Yahudi akıl almaz tıbbi deneylerin kurbanı olmuştur. Örneğin, erkeklerin testislerine ve kadınların yumurtalıklarına X ışınları veriliyor ve kısırlık için doğru oran bulunmaya çalışılıyordu. Bunun yanında, Nazi doktorlar kurbanlarının kemiklerini aynı yerden defalarca kırarak kaçıncı seferden sonra iyileşmeyeceğini anlamaya çalışıyor, insanların kafasına çekiç ile vurarak dayanıklılık seviyeleri ölçülüyor, kurbanların vücutları atmosferik basınca maruz bırakılıyor, vücutlarına farklı ilaçlar enjekte ediliyor ve organları kesiliyordu. Bugün bu çalışmaları uygulamak bir yana, yapılmış olan bu tıbbi deneyleri referans göstermek bile ahlak dışı olarak nitelendirilmektedir.

21) Ölüm Meleği olarak tanınan Dr. Josef Mengele çoğunlukla çingene ve Yahudilerden oluşan yaklaşık 3.000 ikiz çocuğu tıbbi çalışmalarında kullanmıştır ve bu “çalışmalardan” sağ kurtulabilen çocuk sayısı yalnızca 200’dür. Ölüm Meleği’nin deneylerine, ikizlerden birinin gözünü çıkarıp diğerinin ensesine raptetmek veya boya enjekte ederek göz rengini değiştirmeye çalışmak örnek verilebilir. En uç örneklerden biri de çingene olan ikiz kardeşleri birbirine dikmektir.

22) Toplama kamplarına sadece Yahudi ve çingeneler değil, Yehova Şahitleri olarak adlandırılan ve Tanrı olarak Yehova’ya inanan kişiler de getiriliyordu.

23) Nihai Çözüm”ün ya da Almanca ifade ile Die Endlosung’un uygulanması kararı 20 Ocak 1942 yılında Berlin’de yapılan Wannsee Konferansı’nda alındı. Operasyonun mimarı Heinrich Himmler’di. “Yahudi Sorununa Nihai Çözüm” ifadesi ise ilk olarak Rus Çarı Nikolay’ın 1899 yılında yazdığı hatıralarında görülmektedir.

Stalingrad Muharebesi’nde yaklaşık 40.000 Sovyet vatandaşı hayatını kaybetmiştir.

Stalingrad Muharebesi’nde yaklaşık 40.000 Sovyet vatandaşı hayatını kaybetmiştir.

24) Pek çok tarihçi Stalingrad Muharebesi’nin (1942-1943) sadece tarihin en kanlı savaşı (800.000-1.600.000 can kaybı) olduğunu değil, fakat aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı’nın da dönüm noktası olduğunu düşünmektedir.

25) İkinci Dünya Savaşı’nın resmen sona ermesi Japonların Tokyo Körfezi’ndeki USS Missouri isimli gemide teslimiyet anlaşmasını imzalamalarıyla gerçekleşmiştir. Anlaşmanın tarihi 2 Eylül 1945’tir.

26) Anne Frank ve kız kardeşi 1945 yılının Mart ayında, Bergen-Belsen toplama kampının kurtarılmasından bir ay önce öldü. Söz konusu kampta yaklaşık 50.000 kişi hayatını kaybetti ve kampın boşaltılmasının ardından, tifüs hastalığının yayılmasını engellemek için İngiliz askerler kampı komple ateşe verdi.

27) David Wyman (1929-) yazmış olduğu The Abondonment of the Jews (Yahudilerin Terk Edilmesi) kitabında Müttefiklerin toplama kamplarını bombalamamasının nedeninin operasyonun imkânsızlığından ziyade Yahudilerin önemsenmemesi olduğunu savunur.

28) Binlerce insan, tüm risklere rağmen Yahudilere yardım etmek için seferber oldu. Örneğin Danimarka neredeyse tüm halkını bu hususta kullanmaya çalıştı. Bireysel olarak ise Raoul Wallenberg (1912-1947), Oscar Schindler (1908-1974) ve Chiune Sugihara (1900-1986) gibi isimler binlerce insanın kurtarılmasında büyük rol oynadı.

29) ABD’nin savunma bütçesi  1940-1945 yılları arasında 1.9 milyar dolardan 59.8 milyar dolara yükselmiştir.

30) Hava Kuvvetleri İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar ordunun bir parçasıydı ve ayrı bir birim olarak kullanılmadı.

31) Rütbesiz bir asker 1941 yılında aylık 21 dolar kazanırken bu rakam 1942 yılında aylık 50 dolara yükseldi.

32) 2000 müttefik gemisini batıran U-botlar, buna karşılık 781 zayiat verdi.

33) Amerikan fabrikaları savaş boyunca 650.000 jeep, 300.000 uçak, 89.000 tank, 3 milyon makineli tüfek ve 7 milyon tüfek üretti.

34) İlk atom bombasını Hiroşima’ya bırakan uçak olan Enola Gay pek çok kişi tarafından bilinmektedir ancak Nagazaki’ye atom bombası atan B-29 model uçağın adı pek az kişi tarafından bilinir. Bu uçağın adı Bock’s Car’dır ve uçağa bu isim pilotu olan Frederick Bock’a istinaden verilmiştir.

Enola Gay Hiroşima’daki görevinden dönüyor.

35) Savaşta kullanılan ilk jet uçağı Almanlar tarafından kullanılan Messerschmitt ME-262’dir. Ancak savaşın sonlarına doğru üretildiği için savaşın kaderini değiştirememiştir.

36) Savaş boyunca üretilen ve kullanılan en güçlü top General Karl Becker tarafından tasarlanan Karl sınıfı toplardır. Ekseriyetle Ruslara karşı kullanılan bu toplar yaklaşık 6 km uzaklığa 2.5 ton ağırlığında bombalar atabilmektedir. Ağzı 60 cm genişliğinde olan bu top 3 metre kalınlığındaki beton bloğu delip geçebilecek kadar kuvvetliydi.

37) İkinci Dünya Savaşı boyunca Amerikan ordusu içerisinde kullanılan kısaltmalardan ikisi bir hayli ilginçtir. İlki erkek askerlerin kadınlar için kullandığı BAM “Broad-Assed Marines” (Koca Popolu Denizciler), diğeri ise kadın askerlerin erkekler için kullandığı HAM, “Hairy-Assed Marines”dir (Kıllı Popolu Denizciler).

38) SS teşkilatı, yabancı diplomatların ve diğer önemli kişilerin kullanımı için Berlin’de “Kitty Salon” adında özel bir genelev işletiyordu. Bu genelevin SS tarafından işletildiği katı bir şekilde gizlenmekteydi, zira genelevin amacı tamamen istihbarat ile ilişkiliydi. Burada çalışacak kadınlar çok sıkı bir eğitimden geçiriliyor ve onlara zararsız ve alakasız sohbetler yoluyla müşterilerinden nasıl gizli bilgiler elde edecekleri öğretiliyordu.

39) İkinci Dünya Savaşı, Avrupa’nın güç merkezi vasfını yitirmesine ve buna karşılık Rusya ve Amerika’nın süper güç olarak ortaya çıkmasına neden oldu. Bu durum ilerleyen dönemlerde Soğuk Savaş’a ve nükleer krizlere dönüşecekti.

40) İkinci Dünya Savaşı’nda sırasında hamburgerler Amerika’da uzunca bir süre boyunca “Özgürlük Bifteği” olarak anıldı, zira hamburgerin telaffuzu Almancaya fazla yakındı.

41) Pearl Harbor saldırısı sırasında limanda demirli halde 96 gemi bulunuyordu. Saldırıyla birlikte 18 gemi batırıldı ya da ciddi hasar aldı. 2.402 Amerikan askeri öldürüldü ve 1.280 kadarı ise yaralandı. 350 adet uçak ise kullanılamaz hale geldi.

Pearl Harbor saldırısı ile birlikte Birleşik Devletler de savaşa dâhil oldu.

45) Bergen-Belsen toplama kampının komutanı Joseph Kramer’e (1906-1945) ölen onca kadın çocuk ve erkek için bir şey hissedip hissedilmediği sorulduğunda karşılık olarak hiçbir şey hissetmediğini ve emirleri uyguladığını ifade etmiştir. Akabinde insanlığa karşı işlediği suçlar nedeniyle idam edilmiştir.

46) Bütün avcı uçağı pilotları arasında en fazla sayıda uçak düşürme rekoruna sahip olan pilot 352 düşman uçağı ile “the Blond Knight” yani “Sarışın Şövalye” unvanlı Erich Hartmann’dır.

47) Adolf Hitler’in yakın çevresindekilerin Rudolf Hess’e “Fraulein Anna” (Anna Hanım) dediği rivayet edilir zira kendisinin homoseksüel olduğu düşünülmektedir. Hess’in bir diğer lakabı ise “Kahverengi Fare”dir.

48) Adolf Hitler’in yeğeni William Hitler savaş boyunca Amerikan ordusuna hizmet etmiş ve savaştan sonra soyadını değiştirmiştir.

49) Faşist İtalya’nın simgesi olan “fasces” demet haline getirilmiş uzun sırıklardı ve bu antik Roma’nın gücünü simgeliyordu.

50) Naziler milyonlarca Polonyalıyı öldürmüş, yaklaşık 50.000 çocuğu ise Alman ırkının özelliklerine sahip oldukları gerekçesiyle kaçırıp evlat edinmiş ve tamamen Almanlaştırmaya çalışmışlardır.

Sieg Heil marşının bestecisi Harvard mezunudur.

51) Naziler Harvard “savaş marşını” değiştirip uyarlayarak Sieg Heil marşını bestelemişlerdir.

52) SS birlikleri arasındaki Einsatzgruppen isimli birliğin diğerlerinden çok farklı bir görevi vardı. Bu özel birlik işgal edilen ülkelerde Alman ordusunu takip ediyor ve yakaladıkları Yahudilere kendi mezarlarını kazdırdıktan sonra onları öldürüp kazılan mezarlara gömüyorlardı. Einsatzgruppen’in yaklaşık 1.4 milyon Yahudi’yi öldürdüğü tahmin edilmektedir.

53) Sonderkommando olarak anılan bazı mahkûm ve esirlere cesetleri fırınlarda yakma ya da gömme görevi veriliyordu. Savaş sonunda binlerce Sonderkommando’dan yalnızca 20 tanesi hayatta kalmış ve bu esirlere ilişkin bilgiler kamplarda yakılmak ya da gömülmek suretiyle yok edilmeye çalışılsa da ortaya çıkmıştır.

54) Pek çok ünlü aktör ve sanatçı savaş boyunca madalya ve takdirname kazanmıştır. Örneğin, Henry Fonda, Pasifik’teki başarılarından dolayı Bronz Yıldız, Walter Matthau B-17 model uçakta gösterdiği cesaretten dolayı 6 adet madalya, David Niven, Liyakat Madalyası ve son olarak Christopher Lee, İngiliz Hava Kuvvetleri’ndeki hizmetlerinden dolayı pek çok madalya ile onurlandırılmıştır.

55) John Wayne (Marion Robert Morrison) İkinci Dünya Savaşı ile ilgili 14 adet filmde oynamasına karşı futbol oynarken yaşadığı sakatlıktan dolayı orduda görev alamamıştır.

56) Tıpkı Hitler’in çalışma masasında Ford Motor Şirketi’nin sahibi Henry Ford’un çerçeveli bir fotoğrafını olması gibi, Henry Ford’un da Dearborn, Michigan’daki ofisinde Hitler’in fotoğrafı bulunuyordu. Nazi lideri aynı zamanda Kavgam isimli kitabında Ford’a ait Yahudi aleyhtarı fikirlere de yer vermiştir.

57) Amerikan İç Savaşı’ndan beri hiçbir asker savaştan kaçtığı gerekçesiyle infaz edilmemişti. Bu süreç 31 Ocak 1945 tarihinde son buldu. Eddie Slovik, savaştan kaçtığı için kurşuna dizilerek infaz edilen tek Amerikan askeri olma özelliğini taşımaktadır.

58) Birinci Dünya Savaşı’nda İngiltere, Fransa ve Birleşik Devletler ile birlikte savaşan Japonya, barış antlaşması imzalandığında elde ettiği toprakların çok az olmasından dolayı kendini ihanete uğramış hissetmişti. Buna ilaveten, 1920’li yıllarda hükümetin başına radikal milliyetçiler geldi ve bu da Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya ile birliktelik kurmasına neden oldu.

59) Almanya, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından 1919 yılında Versay Antlaşması’nı imzalamak zorunda kaldı. Bu antlaşma ile Almanya deniz aşırı tüm topraklarının yanında anavatanına ait toprak kayıpları da yaşadı. Alman halkının büyük kısmını öfkelendiren bu antlaşma çok geçmeden çiğnenecekti.

Bir U-bot sefere uğurlanıyor.

60) U-botlarda hizmet etmiş 40.000 askerin yalnızca 10.000’i evine geri dönebilmiştir.

61) Birleşik Devletler tarihinin mevcuduna kıyasla en fazla madalya ve ödül kazanan birliği “Kazanmak için her şeyi riske at” sloganı ile yola çıkan 442. Piyade Alayı’ydı. Bu alay toplamda 4667 madalya, ödül ve takdirname kazanmıştır. Çoğunluğu Japon asıllı Amerikalıdan oluşan alayın kazandığı ödüller arasında 560 Gümüş Yıldız (Bunların 28’i Gümüş Meşe Dalı Nişanı’ydı), 4.000 Bronz Yıldız, 52 Savaş Temayüz Madalyası, bir Onur Madalyası ve 54 farklı nişan ve takdirname bulunmaktadır. Bu alayın bir özelliği de savaş boyunca tek bir firar olayı yaşamamasıdır.

62) İkinci Dünya Savaşı’nda Amerikan Ordusu’nun kamuflaj desenini Better Homes and Garden programının bahçe editörü hazırlamıştır.

63) Tarihteki en büyük tank savaşı Rusya’nın Kursk düzlüklerinde Rusya ve Almanya arasında 4-22 Temmuz 1943 yılında yaşanmıştır. Savaşa toplamda 3.600 tank dâhil olmuştur.

64) Japonya’nın en büyük casus ağı Birleşik Devletler’de değil Meksika’da kurulmuştur. Bu casus ağı Birleşik Devletler Atlantik Filosu’nu gözetliyordu.

65) Rus esir kamplarındaki esirlerin ölüm oranı %85’ti.

66) Alman ordusunda savaş suçu işleyen pek çok asker kendilerini mülteciler olarak gösterip mülteci kamplarına dâhil olmuştur. Böylece savaşın ardından özgürce yaşamaya devam etmişlerdir.

67) Savaş boyunca Alman ordusundaki general sayısı 3.363 iken Birleşik Devletlerde bu sayı 1.500’dü.

68) Gaz odası fikri daha cazip görünmeden evvel Naziler Yahudileri Madagaskar adasına nakletmeyi düşünmüşlerdir.

69) Eğer Japonya teslim olmasaydı ve bir atom bombası daha kullanılması gerekseydi bu kez hedefin Tokyo olması planlanıyordu.

70)  Günümüzün sembol fotoğraflarından olan “We Can Do It” (“Yapabiliriz”) posteri 1942 yılında ilk kez boy gösterdiğinde halk arasında pek yaygın değildi ve yalnızca küçük bir grubun ilgisini çekmişti. 1980’lerde feminist hareketin popülerlik kazanması ile birlikte postere gösterilen ilgi de arttı.

Feminist hareketin yükselişe geçmesi ile sembol olan poster.

71) Amerikan donanmasının yaşadığı en büyük kayıp 30 Temmuz 1945’te, USS Indianapolis‘in Japon denizaltısı I-58 tarafından vurulmasıyla gerçekleşti. Savaş boyunca bir gemi kaybından ötürü askeri mahkemeye verilen tek Amerikan donanma subayı USS Indianapolis gemisinin komutanı Albay Charles McVay oldu.

72) Calvin Graham, Birleşik Devletler donanmasına kaydolduğunda henüz 12 yaşındaydı. Yaşı fark edilmeden önce Bronz Yıldız ve Purple Heart Madalyası kazanmıştır.

73) Nazi Partisi’nde Adolf Hitler’in vekili olan Rudolf Hess, Londra Kulesi’nde hapsedilen son kişi olmuştur.

74) Hitler hapiste bulunduğu dönemde halk arabası kavramını planlamıştır. Volkswagen Almancada halkın arabası anlamına gelmekle birlikte Hitler’in projelerinden biridir.

75) İngiltere ve ABD, 8 Aralık 1941’de Japonya’ya savaş ilan etmiştir. Buna karşın Almanya da 11 Aralık 1941’de ABD’ye savaş ilan etmiştir. Almanya’nın resmen savaş ilan ettiği tek devlet ABD’dir.

76) Naziler kendi yönetimlerini “Drittes Reich” (Üçüncü İmparatorluk) olarak anmaktaydılar. Bu bağlamda Birinci İmparatorluk Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu (962-1806), İkinci İmparatorluk ise 1871 –1918 yılları arasında hüküm süren Alman İmparatorluğu’dur. 1919 – 1933 yılları arasındaki geçiş hükumeti ise Weimar Cumhuriyeti olarak anılmaktadır.

77) Nazi rejiminin emri ve iradesi ile 1933 yılının Mart ve Haziran ayları arasında kitap yakma etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Alman ideolojisine ters düşen ve bu ideolojiye karşı çıkan akademisyen ve yazarların kitapları bu bağmnda Berlin ve birkaç şehirde daha yakılmıştır. Kitapları yakılan pek çok yazar ve akademisyen arasında Jack London, H.G. Wells, Thomas Mann, Sigmund Freud ve Albert Einstein da bulunmaktadır. Hitler’den yüz yıl önce yaşamış olan şair Heinrich Heine’ın (1797-1856) öngörüsü ise kayda değerdir: “Kitapları yakan milletler eninde sonunda insanları da yakarlar.”

78) Çekilmiş olan tuhaf bir filmde Hitler ve vekili Rudolf Hess 1941 yılının Mayıs ayında paraşüt ile İskoçya’ya iner ve İngilizler ile barış antlaşması imzalamak ister. İngilizler ikisinin de akıl sağlığının yerinde olmadığına kanaat getirip onları esir kampına yollar ve Nuremberg Savaş Suçları Mahkemesinde ikisine de müebbet hapis cezası verilir.

79) İkinci Dünya Savaşı insanlık tarihinin en yıkıcı savaşı niteliğindedir. Savaş boyunca harcanan para, ölen insan sayısı ve savaşın insanlar üzerindeki etkileri tarihteki tüm savaşlardan daha fazladır.

Bir asker olarak söylemem gerekirse savaş, başından sonuna yıkımdır, canavarlıktır ve aptallıktır. Bu sebeple savaştan nefret ederim.

– General Dwight D. Eisenhower

80) Sovyetler Birliği 14 Temmuz 1941 yılında Katyuşa silahını icat etmiştir. Katyuşalar 25 saniyede 320 roket atabilme kapasitesine sahipti. Savaştan sonraki 50 yıl boyunca Katyuşalar en etkili harp silahlarından biri sayıldı.

81) Pearl Harbor saldırısının çok gizli bir şekilde yürütülmüş olması Amerikan Başkanı Roosevelt’in endişelenmesine ve kurşun geçirmez bir araba istemesine sebep oldu. Ancak Amerikan Başkanları kanunlar çerçevesinde makam araçlarına 750 dolardan daha fazla para harcayamıyordu. Roosevelt, bu nedenle, vergi kaçırmaktan tutuklanan Al Capone’un hazine tarafından el konulan zırhlı aracını kullanmaya başladı. Başkan bu konuda, “Bay Capone’un darılmayacağını ümit ediyorum,” demiştir.

82) Britanya Başbakanı Neville Chamberlain’in Hitler’e karşı uyguladığı barışçı ve yatıştırıcı politikanın büyük bir hata olduğu düşünülmekte, ancak yatıştırma politikasının  savunucuları bunun savaşa hazırlanmak için İngiltere’ye zaman kazandırdığı görüşünü muhafaza etmektedir.

83) Almanya’daki 1928 seçimlerinde Naziler oyların yalnızca %3’ünü almıştır. Hitler, 1938 yılında Time dergisinde yılın adamı seçilmiştir.

84) Nazi selamı İtalyan Faşistlerinden devşirilmiştir. Selamın asıl kökeni ise antik Roma’ya dayanmaktadır. İleri uzatılan kol, mızrağı sembolize eder.

85) Büyük Buhran tüm dünyayı temelden etkilemiştir. Almanya, Büyük Buhran’dan dolayı Birinci Dünya Savaşı’ndan kalan savaş tazminatlarını ödemekte güçlük çekmiş, bu da İngiltere ve Fransa’nın ABD’ye olan borçlarını geciktirmesine neden olmuş ve nihayet olay küresel bir krize dönüşmüştür.

Büyük Buhran küresel bir krize dönüşmüş ve İkinci Dünya Savaşı’nın temelini hazırlamıştır.

86) Nazi bayrağının tasarımı Adolf Hitler’e aittir. Kırmızı, Nazizmin toplumsal ideolojisini, beyaz milliyetçiliği ve gamalı haç ise Aryan ırkının mücadelesini simgelemektedir.

87) İngiltere, hava akınlarına karşı büyük savunma balonlarını kullanmıştır. Balonlar hava akınlarından hemen önce salınır ve kablolar yardımıyla yönlendirilirdi. Alman uçakları kablo ve balonlara çarpmamak için çok yüksekten uçmak zorunda kalır ve bu da uçakların isabet oranını düşürürdü.

88) Blitzkrieg ya da “Yıldırım Savaşı”nın başarısının kaynağı, zırhlı birliklere hava desteği sağlayan pike bombardıman uçaklarıdır. Özellikle Junkers Ju-87’lerden (Stuka) oluşan bu filonun en önemli özelliği, dalış esnasında sirenlerinden çıkardıkları çığlığa benzer sesti. Bu sesin halkın üzerinde çok büyük bir psikolojik etkisi vardı.

89) Nazi işgalinden sonra Almanlar ile çok sıkı ilişkiler kuran Norveç lideri Vidkun Quisling’in ismi (1887-1945) savaştan sonra Norveç sözlüklerinde “hain” kelimesinin karşılığı olarak kullanılmaya başlandı.

90) Savaş boyunca işgal edilen ülkelerdeki pek çok kişi Almanlarla işbirliği yapmıştır. Öfkeli insanlar savaşın ardından intikamlarını bu insanları döverek, öldürerek ya da kadınların kafasını tıraş ederek aldılar.

91) Hiroo Onoda (1922-2014) isimli Japon asker 1974 yılında Pasifik Adaları’ndan biri olan Lubang’taki bir ormanda bulunmuştur. Onada, saklandığı ormanda 29 yıl boyunca ülkesinin teslim olduğundan habersiz olarak yaşamıştır.

92) Japonya ve Rusya arasındaki savaş hâlâ resmi olarak son bulmamıştır. 2000 yılında barış antlaşması için girişimlerde bulunulmuş, ancak Sovyetler Birliği’nin savaşın sonunda el koyduğu 4 ada Japonlar tarafından geri istenince antlaşma imzalanamamıştır.

93) James Bond kitaplarının yazarı olarak tanınan Ian Fleming “007 James Bond” karakterini Yugoslav casus Dusko Popov’dan (1912-1980) ilham alarak yaratmıştır. Popov o yıllarda beş dil biliyordu. Kendi çabaları ile görünmez mürekkebi icat etti ve fotoğrafları nokta boyutuna kadar küçültebiliyordu. Pearl Harbor saldırısını önceden tahmin ederek ABD yetkililerini uyardı ancak FBI onun uyarılarını dikkate almadı. Savaşın ardından ABD’ye yerleşip kendini eğlenceye ve gece hayatına verdi. Savaş anılarını ise Casusluk ve Karşı İstihbarat (1974) isimli kitabında anlatmıştır.

94) ABD ordusu 1942 yılından itibaren Kızılderili Navaho dilini mesaj şifreleme uygulamalarında kullanmaya başladı. Bununla birlikte kadim Navaho dilinde modern ifadeler bulunmuyordu ve bu sebeple modern ifadeler için de dilde halihazırda var olan kelimeler kullanılmaya başlandı. Örneğin avcı uçağı için sinekkuşu (da-he-ti-ti) kullanıldı. Japonlar savaş boyunca bu şifreleri asla kıramadı.

95) İlk paraşütçü birlikleri 1935 yılından itibaren Sovyet Rusya tarafından kullanılmaya başlandı. Müttefikler ise, 1940 yılında Manchester yakınlarında Merkezi Hava İndirme Okulu açılana kadar hava indirme birliklerinden mahrumdu.

96) İkinci Dünya Savaşı boyunca askerlerin hayatının kurtarılması konusunda en etkili gelişme kan naklinin yapılabilmesi olmuştur.

97) Naziler 1939 yılında “ötenazi” programını resmen başlattı. Program kapsamında yaklaşık 100.000 zihinsel engelli, bedensel engelli ya da akıl hastası öldürülmüştür. Programın merkez karargâhı Berlin, No: 4 Tiergartenstrasse adresi olmuştur. Bu sebeple program T-4 programı olarak da anılmaktadır.

98) Auschwitz Toplama Kampı savaş esirlerine dövme yapılmak suretiyle numara verilen tek yer konumundadır. Uygulama 1941 yılında Rus esirlerin göğüslerine numara dövmesi yapılmasıyla başladı. 1942 yılından itibaren de Yahudilerin ön kollarına dövme yapıldı.

Patlama sırasında üzerinde kimono olan bir sivilin bedeninde çıkan kıyafet izi.

99) Japonya’ya atılan atom bombalarından sağ kurtulmayı başaranlar niju hibakusha olarak anılmaya başlandı. İfadenin anlamı “patlamadan etkilenen insanlar”dır.

100) Kimyasal gaz ilk olarak Birinci Dünya Savaşı’nda çıkmaza giren siper muharebelerine çözüm olarak kullanıldı. İkinci Dünya Savaşı’nda ise tüm devletler bu imkâna sahip olsa da kimyasal gazı yalnızca Japonya (Çin’e karşı) ve İtalya (Etiyopya’ya karşı) kullanmıştır.

101) İkinci Dünya Savaşı’nda yaşanan can kayıpları toplamda 70 milyona ulaşmıştır. Bu sayının %80’i Rusya, Çin, Almanya ve Polonya vatandaşı asker ve sivillerden oluşur: Yaşanan kayıpların yarısından çoğu sivillerden; daha dar çerçevede ise kadın ve çocuklardan müteşekkildir.

 

Kaynakça:

  • Ambrose, Stephen E. The Good Fight: How World War II Was Won. New York, NY: Athenium Books, 2001.
  • Benford, Timothy B. The World War II Quiz and Fact Book. New York, NY: Random House, 1999.
  • Bombs Fall on Oregon: Japanese Attacks on the State.” Life on the Homefront: Oregon Responds to World War II. 2008. Accessed: March 16, 2011.
  • Di Consiglio, Flavia. “The Re-Birth of an Icon: She Can Do It.” BBC. February 11, 2013. Accessed: September 6, 2106.
  • Murray, Williamson and Allan Millet. A War to Be Won: Fighting the Second World War. Cambridge, MA: Belknap Press of Harvard University Press, 2001.
  • Roberts, Andrew. “Stalin’s Army of Rapists: The Brutal War That Russia and Germany Tried to Ignore.” Mail Online. October 24, 2008. Accessed: January 12, 2011.
  • Ships and Aircraft.” Pearl Harbor. 2011. Accessed: March 17, 2011.
  • Wood, Angela Gluck. Holocaust: The Events and Their Impact on Real People. New York, NY: Dorling Kindersley Limited, 2007.
Daima izindeyiz...
%d blogcu bunu beğendi: