Alman askerleri, Berlin’de Adolf Hitler’in 50. doğum gününü kutlamak için düzenlenen miting ve askeri geçitte kaz adımı yürüyüşü ile tören alanını geçiyor. (Hitler ortada görülebiliyor.)
> İkinci Dünya Savaşı Kısa Okuma

Hitler 50 Yaşında: Führer’in Gösterişli Doğum Gününden Renkli Fotoğraflar

“Normalde pek az takdir ettiğimiz adamların işlerine bu kadar yer vermeyiz.”

LIFE dergisinin Nisan 1970 tarihli sayısında okuyuculara Hugo Jaeger’i, yani LIFE’ın belirttiği şekliyle, “daha Nazi Partisi kurulmadan evvel faşist olan bir adamı,” tanıtan dikkat çekici editör notu bu cümleyle başlıyordu. 

LIFE dergisi söz konusu sayısında, Jaeger’in 1930 ve 1940’larda, yani kendisinin Üçüncü Reich’ın yüksek çevrelerine sınırsız erişimin tadını çıkardığı; büyük mitinglerde, askeri törenlerde ve çoğunlukla daha sakin, mahrem anlarda Adolf Hitler ve Nazi topluluğuyla bulunduğu ve olayları kayıt altına aldığı dönemde çektiği bir dizi sarsıcı renkli fotoğrafı yayınladı. Jaeger’in fotoğrafları, sözüm ona “Bin Yıllık Reich”ının nasıl görüneceği ve hissedileceğine ilişkin Hitler’in vizyonuyla öylesine ahenkliydi ki, Jaeger’in fotoğraflarını gördüğünde Hitler’in, “Gelecek renkli fotoğrafçılıktadır,” dediği söylenmiştir.

Life dergisinin, Jaeger’in yaklaşık 2,000 renkli fotoğrafından oluşan ve aynı zamanda Reich’ın iç yüzünün portrelerini kapsayan koleksiyonuna sahip olmasının, savaş sonrası yıllarda yaşanan sıra dışı ve az bilinen, ilgi çekici bir hikâyesi var.

Jaeger’in fotoğrafların çekilmelerine, muhafaza edilmelerine ve son olarak satılmalarına ilişkin anlattıklarına göre, hikayênin casusluk filmlerini andıran bu son son kısmı 1945 yılında, Müttefikler savaşın sonunda Almanya içlerine doğru son ilerleyişlerini gerçekleştirirken başladı. Jaeger’in yıllardır muzdarip olduğu kabus gerçekleşiyordu. Hitler ile olan kişisel yakın bağlantıları ve ona ait fotoğraf koleksiyonuna sahip olduğu ortaya çıkarsa tutuklanacağının veya daha kötüsünün olacağının farkındaydı.

1945’in o bahar günüde, Jaeger’in kaldığı evin aranması sırasında Amerikalılar içinde Führer’in kişisel fotoğrafçısının binlerce renkli fotoğraf sakladığı deri çantayı buldular. Fakat sonrasında yaşananlar Jaeger’i son derece şaşırttı.

Jaeger içinde önemli fotoğraflar olan çantaya aynı zamanda bir şişe konyak ve eski moda “koy ve al” ismi ile bilinen fildişinden yapılmış küçük bir şans oyunu koymuştu. Bulduğu şeylerden memnun olan Amerikan askerleri oturup “koy ve al” oyununu oynamaya ve bir şişe konyağı Jaeger ve ev sahibi ile paylaşarak içmeye başladılar. (Jaeger’in Münih’teki kendi evi Müttefik hava saldırılarında yıkılmıştı.) Deri çanta ve içinde olanlar, “koy ve al” oyununun ve konyağın etkisiyle unutulmuştu.

Amerikalılar evi terk ettikten sonra, şaşkın Jaeger bütün renkli fotoğrafları metal bir kutuya koyarak zamanla kasabanın dışında farklı noktalara gömdü. Savaştan sonraki yıllarda, Jaeger zaman zaman fotoğraflarını gömdüğü yerlere gidip onları çıkarıyor ve kuruttuktan sonra tekrar metal kutulara koyup gömüyordu. Jaeger fotoğrafları aşağı yukarı bir kilometre karelik bir alana sistemli bir şekilde gömmüştü. Yerlerini bulabilmek için haritaları ve “Rayların başından 263 adım batıya, sonra 15 metre kuzeye…” gibi notları vardı.

Jaeger en sonunda koleksiyonu 1950’lerin sonunda temelli olarak çıkardı ve şaşırtıcı bir şekilde 2,000 fotoğrafın tamamı halen iyi durumdaydı. 1965’te, yıllarca bir İsviçre bankasında sakladıktan sonra bütün arşivi Time şirketine sattı.

 

Otomobil mühendisi Ferdinand Porsche (takım elbiseli), Adolf Hitler ve Hitler’in hemen solunda Alman İşçi Cephesi lideri Robert Ley, Hitler’in 50. yaş günü hediyesi olan üstü açık arabayı inceliyor.
Berlin’de Adolf Hitler’in 50. doğum gününü kutlama mitingi – 20 Nisan 1939.
Berlin’de Adolf Hitler’in 50. doğum gününü kutlama mitingi.
Ost-West-Achse (Doğu-Batı Mihver), Berlin’de Adolf Hitler’in 50. doğum gününü kutlamak için düzenlenen miting ve geçitten bir sahne.
Alman askerleri, Berlin’de Adolf Hitler’in 50. doğum gününü kutlamak için düzenlenen miting ve askeri geçitte kaz adımı yürüyüşü ile tören alanını geçiyor. (Hitler ortada görülebiliyor.)
Onur konukları, Berlin’de Adolf Hitler’in 50. doğum gününü kutlamak için düzenlenen miting ve askeri geçitte.
Ağır topçu birlikleri, Berlin’de Adolf Hitler’in 50. doğum gününü kutlamak için düzenlenen miting ve askeri geçitte tören alanından geçiyor.
Berlin’de, Adolf Hitler’in 50. doğum gününü kutlamak için düzenlenen miting ve askeri geçit.
Berlin’de, Adolf Hitler’in 50. doğum gününü kutlama şerefine pankartlar asılmış. Pankarttaki kelimeler Wir danker dir (‘’Sana teşekkür ediyoruz’’), ünlü bir Bach kantatından alıntılanmış. Orijinali, Wir danken dir, Gott, wir danken dir (‘’Sana teşekkür ediyoruz, Tanrım, sana teşekkür ediyoruz’’), ama tabii ki Hitler’e hitaben yazılmış.
Berlin’de, Adolf Hitler 50. doğum gününde kişisel fotoğrafçılarından biri olan Henrich Hoffman ile tokalaşırken, doktoru Theodor Morrell (sağda) tebrik etmek için bekliyor.
Adolf Hitler’in 50. Doğum günü için verilen hediyelerden bazıları Reich Şansölyeliği’nin bir odasında.
Otomobil mühendisi ve tasarımcısı Ferdinand Porsche (takım elbiseli) Hitler’e 50. Doğum günü için üstü açılabilir bir Volkswagen’ı sunarken. “Hitler, trafik kazaları hakkındaki batıl inançlardan dolayı hız limitini 35 km’ye kadar düşürmeden önce şoförünün 80 km hız ile gitmesine hayran kalırdı.”
Gamalı haç ile süslenmiş bir çiçek vazosu dâhil olmak üzere, Reich Şansölyeliği’nin bir odasında fotoğraflanan Hitler’in bazı 50. Yaş günü hediyeleri .
Adolf Hitler, Kondor uçağına ait bir modeli 50. Yaş günü hediyesi olarak alırken. Hitler’in solunda özel pilotu Kaptan Hans Bauer var.
İleride Nürnberg savaş suçu mahkemelerinde intihar edecek olan Luftwaffe komutanı Hermann Goering’in, 50. Yaş günü için Adolf Hitler’e hediye ettiği ünlü Alman müzesi “Haus der Deutschen Kunst”un saf altından yapılmış maketi.
Otomobil mühendisi ve tasarımcısı Ferdinand Porsche (takım elbiseli), Adolf Hitler’e 50. Yaş günü kutlamaları sırasında bir otomobil maketi sunarken.
Adolf Hitler’e 50. Yaş günü için verilmiş, değerli taşlarla süslenmiş el yapımı kale.
Adolf Hitler’in 50. yaş günü şerefine ışıklandırılan Brandenburg Kapısı ve sütunları .

 

Kaynak: Liz Ronk, Hitler at 50: Color Photos of From a Despot’s Garish Birthday Bash, 04 Mart 2014.

Daima izindeyiz...
%d blogcu bunu beğendi: