> İkinci Dünya Savaşı Foto Hikâye

Hava İndirme Birlikleri Her Yerde! Paraşütçülerin Görev Esnasında Çekilen Fantastik 20 Fotoğrafı!

Paraşütçüler modern savaşın yaygın bir parçasıdır, hava indirme birlikleri ya da hava taarruz unsuru olmadan modern bir orduyu hayal etmek zordur. Bu muharebe tarzı 1930’larda geliştirilmiş ve ilk olarak Almanlar tarafından İkinci Dünya Savaşı esnasında Norveç, Hollanda ve Girit istilalarında geniş ölçekte kullanılmıştır. Müttefikler bu yöntemi Almanlardan öğrenmiş ve paraşütçü birliklerini Batı Avrupa’nın kurtarılması esnasında geniş çapta, Pasifik’te ise daha küçük çapta kullanmışlardır.

Atlayışları genellikle nefes kesici şekilde artistik görünür. Paraşütçüler kimilerine göre ölümün bir işareti, kimilerine göre ise hızlı bir kurtuluş getiren meleklerdi.

 

Hava indirme konseptini ciddiye alan ilk devletlerden biri olan Sovyetler bu hususta henüz 1930’larda taktikler geliştirmekteydiler. Fotoğrafta Tupolev TB-3 uçağının kanatlarından çıkartma yapan Sovyet hava indirme birlikleri görünmekte.

 

Li-2lerden Moskova üzerine indirilen paraşütçü birlikleri – 1940’lar. Fotoğraf: Yakov Rumkin.

 

1960’lar. AN-12 uçağından bırakılan Sovyet Hava İndirme Birlikleri Özbekistan’ın Fergana kentine indiriliyor.

 

Girit istilası sırasında yayınlanan bir Alman propaganda fotoğrafı.

 

Alman paraşütçüler (Fallschirmjäger)  Girit’e indiriliyor, Mayıs 1941.

 

Junkers 52 nakliye uçaklarıyla daha fazla Alman askeri Girit’e indiriliyor. 20 Mayıs 1941.

 

Alman Paraşütçüler (Fallschirmjäger) eğitim esnasında.

 

Alman paraşütçüler, Batılı Müttefik Kuvvetlerine ilham olmuşlardı.

 

Teishin Shudan (Baskın Grubu) paraşütçüleri Palembang Muharebesi esnasında indiriliyor, Şubat 1942. Ogawa Toraji havalı fırça kullanarak iki fotoğraftan bu görseli oluşturmuştur. O dönemde tek bir karede bu kadar geniş bir çekim yapılması mümkün değildi.

 

İtalya Harekâtı esnasında 509. Hava İndirme Taburu Taarruz Takımı.

 

D-Day’in hazırlıkları esnasında C-47ler 101. Hava İndirme Bölüğü’ne bağlı paraşütçüleri İngiltere üzerine indiriyor – 1944.

 

Polonyalı paraşütçüler Hollanda’nın Overseelt yakınlarına bırakılırken, çiftlik hayvanları daha önce iniş yapan planörlerin yakınlarında otlarken görülüyor. İkinci Dünya Savaşı esnasında ağır Müttefik kayıplarına yol açan Market Garden Operasyonu’nun bitişine yakın bir dönem – 23 Eylül 1944.

 

Market Garden Operasyonu esnasında, Arnhem’in hemen dışında bulunan Oosterbeek üzerine Douglas Dakota uçaklarınca indirilen İngiliz paraşütçüler – 17 Eylül 1944.

 

Müttefik Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı paraşütçüler Hollanda’nın istilası sırasında Veghel yakınlarında yere doğru süzülürken onların üzerinden geçen Müttefik uçakları filosu.

 

Eylül 1944’te Hollanda’ya inen 1. Müttefik Hava İndirme Ordusu’nun dalga dalga açılan paraşütleri. Market Garden Operasyonu, tarihin en geniş hava indirme operasyonuydu. 15 bin civarı asker planörlerle, 20 bin civarı birlik ise paraşütle indirilmişti.

 

C-47 nakliye uçakları, Ren’in doğusundaki Rees-Wessel bölgesine yüzlerce paraşütçü ve onların gereçlerini indiriyor. Varsity Operasyonu, savaşın en büyük hava indirme operasyonuydu. 24 Mart 1945 tarihinden itibaren yaklaşık 40.000 paraşütçü 1.500 birlik taşıma uçakları ve planörlerle Rees-Wessel bölgesine indirildi.

 

Kore Savaşı. Askerler ve teçhizatları, Birleşmiş Milletler Hava İndirme Birlikleri’nce yürütülen operasyonla yere indiriliyor.

 

Fairchild C-119 Flying Boxcar. Munsan, Kore, Mart 1951. 187. Hava İndirme Alayı Taarruz Takımları.

 

Dien Bien Phu Muharebesi esnasında C-119’larca indirilen Fransız Birliği paraşütçüleri.

 

Örtü maksadıyla oluşturulan duman bulutlarınca  gölgelenen ve silüetleştirilen Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri’ne bağlı C-47’0ler, Yeni Gine’nin Nadzab bölgesine 503. Tabur’a bağlı unsurları indiriyor. Yerde ise birkaç dakika önce indirilen bir başka tabur görülüyor.

Daima izindeyiz...
%d blogcu bunu beğendi: