> İkinci Dünya Savaşı Kısa Okuma

Eisenhower’ın Müttettefik Ordularına D-Day Mesajı

Fransa’nın 1940 senesinde Nazi işgaline uğramasının ardından Müttefikler, Manş Denizi’ni geçmek suretiyle Alman işgal kuvvetlerine bir taarruz planladı. Winston Churchill ve Franklin Roosevelt, 1943 yılının Ağustos ayında gerçekleşen Quebec Konferansı’nda “Overlord” adı verilen planı onayladı. Tarihçiler Overlord operasyonunun başarıya ulaşacağı hususunda İngilizlerin ciddi şüpheleri olduğu belirtirler. Churchill operasyona gönülsüzce razı olarak, bu ifadeyi bir anlamda doğrulamıştır.

Yapılacak olan operasyon, 1943 yılının kasım ve aralık aylarında gerçekleştirilen Tahran Konferansı’nda tam anlamıyla netleşti. 1912 yılından beri ilk kez bir yurt dışı seyahati gerçekleştiren Josef Stalin, planın detayları ve özellikle de Overlord’un yüksek komutanının kim olacağı ile ilgili Churchill ve Roosevelt’e baskı yapmaya başladı. Churchill ve Roosevelt, Stalin’e operasyonun 1 Ağustos 1944 tarihinde “mümkün olabileceğini” söyledi ancak komutanın kim olacağı henüz netlik kazanmış değildi. Bunun üzerine Stalin, “O halde bu operasyondan hiçbir sonuç çıkmayacaktır,” dedi. “Operasyonun teknik ve ahlaki sorumluluğu kime ait olacak?” Churchill ve Roosevelt harekâtı daha fazla ertelemenin artık mümkün olmadığına ve bir isimde karar kılınması gerektiğine kanaat getirdi. Konferansın son bulmasının hemen akabinde Roosevelt planın başına General Dwight David Eisenhower’ı atadı.

1944 yılının mayıs ayına kadar 2.876.000 Müttefik askeri İngiltere’nin güneyinde toplandı. Bu askerler, intikal emri bekledikleri sırada gerçek mühimmatlarla talim yaptılar. 4.000’den fazla Amerikan, İngiliz ve Kanada gemisinden müteşekkil, tarihin gördüğü en büyük donanma bir araya getirildi. Bölgedeki Alman direnişini ortadan kaldırmak maksadıyla taze kuvvetleri düşman hatlarının gerisine bırakmak ve bölgedeki hava sahasına hâkim olmak için 1.200 kadar uçak hazırlandı. Eisenhower, belirsiz hava tahminlerine, stratejilerdeki anlaşmazlıklara ve denizin çıkarmaya ne zaman en uygun olacağına ilişkin ikilemlere rağmen, operasyonu 5 Haziran şafağında başlatma kararı aldı. Aynı gün, öğleden sonra Normandiya Çıkarması’nın başarısız olması halinde tüm sorumluluğu ve suçu üstlendiğini belirten bir yazı yazarak yetkili makamlara gönderdi. Eisenhower, şubat ayında kaleme almaya başladığı cesaretlendirme yazısı üzerinde uzunca bir süre uğraştı ve emri, en güzel hale getirdiğine karar verdikten sonra 6 Haziran 1944 tarihinde, operasyon arifesinde, 175.000 Müttefik ordusu mensubuna gönderdi.

General Eisenhower’ın “Overlord Operasyonu”nda vazife alacak Müttefik askerleri, denizcileri ve havacılarına hitaben kaleme aldığı yüreklendirme yazısının orijinal kopyası.

 

Dwight D. Eisenhower

6 Haziran 1944

Müttefik Yurtdışı Seferi Kuvvetleri’nin Askerleri, Denizcileri ve Havacıları:

Aylardır büyük güçlüklerle hazırlıkları tamamlanan kutsal bir sefere çıkmak üzeresiniz. Dünyanın gözü, kulağı sizdedir. Dünyanın tüm özgür halkları duaları ve umutları ile sizlerin yanındadır. Diğer cephelerdeki silah arkadaşlarımızın ve cesur müttefiklerimizin desteği ile Alman savaş makinesinin kökünü kazıyacak ve Avrupa halklarının üzerine kara bir bulut gibi çöken Nazi zorbalığını tarihe gömerek özgür bir dünyada hepimizin güvenliğini sağlamış olacaksınız.

Görevinizin kolay olduğunu söyleyemem. Düşman iyi eğitilmiş ve iyi donatılmıştır. Savaş tecrübesi pek fazla olan bu askerler sizinle sonuna kadar savaşacaktır.

Ancak tarihler artık 1944’ü göstermektedir ve Nazilerin 1940-41 yılları arasında elde ettikleri zaferler çok geride kalmıştır. Birleşmiş Milletler, adam adama açık muharebede, Almanlara çok büyük mağlubiyetler tattırmıştır. Hava taarruzlarımız onların hava gücünü ziyadesiyle azaltmış ve karada savaş icra etme imkânlarını bile ortadan kaldırmıştır. Cephe gerisinde mücadelesini sürdüren halkımız, bize silah ve cephane anlamında akla ziyan bir üstünlük kazandırmıştır ve ihtiyat kuvvetlerimiz son derece eğitimlidir. Artık rüzgârı arkamıza aldık. Dünyanın özgür halkları kol kola zafere yürümektedir.

Cesaretinize, göreve olan tutkunuza ve savaş becerilerinize olan güvenim sonsuzdur.

Şansınız bol olsun! Ve Yüce Tanrı bu kutsal ve şanlı görevinizde tüm lütfu ile yanınızda olsun.

 

Daima izindeyiz...
%d blogcu bunu beğendi: