> İkinci Dünya Savaşı Foto Hikâye

Bilinmeyen Hitler

Aşağıda, Hitler wie ihn keiner kennt: 100 Bilddokumente aus dem Leben des Führers (Bilinmeyen Hitler: Führer’in Yaşamına İlişkin 100 Fotoğraf) kitabında bulunan 100 fotoğrafın 16’sı görülmektedir. Fotoğrafların altındaki notlar, doğrudan orijinal kitaptan alınmıştır. 1940 yılına kadar kitaptan 420.000 kopya basılmıştır. Bu kitap, Nasyonal Sosyalist İşçi Partisi’nin resmi fotoğrafçısı unvanını taşıyan Heinrich Hoffmann tarafından Hitler üzerine yayınlanan pek çok fotoğraf içerikli kitabın ilki niteliğindedir. Hoffmann ve Hitler arasındaki ilişkinin kayda değer bir kısmı ise Rudolf Herz tarafından yazılan Hoffmann & Hitler: Fotografie als Medium des Führer-Mythos (Munich: Klinkhardt & Biermann, 1994) kitapta bulunmaktadır. Herz’in yine büyük oranda fotoğraflardan oluşan kitabı, Almanca bilmeyen biri için bile Hitler’e ilişkin kapsamlı bir bilgi sunmaktadır.

“Kırbaç”. Düşman gazeteler Hitler’in sürekli kırbaç taşıdığını yazarlar ancak söz konusu basit bir köpek kırbacıdır. Hitler, bu fotoğrafta görülen kırbacı, kendisini koruması için hiçbir silah taşımasına müsaade edilmediği zamanın bir hatırası olarak tutmaktadır. O dönem taşıdığı tek silah elinde tuttuğu bu kırbaçtı.
Mücadele başlarken… 1919 yılında çekilen bu fotoğraf, Hitler’in sayıları giderek artan toplulukları direnişe çağırdığı dönemde çekilmiştir.
Führer siyasi kariyerinin henüz başındayken. Bu fotoğraf 1923 yılında Nasyonal Sosyalist Hareket’in dikkat çekmeye başladığı dönemde Münih’in Mars Meydanı’nda çekilmiştir.
Üç saatlik bir toplantının ardından Hitler, şimdilerde yepyeni umutları ve inançları olan SS ve SA birliklerinin coşkulu selamlamaları arasında uğurlanıyor.
Belagat Ustası. Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi devasa propagandalar yoluyla büyüyor. Hitler bugün bile sadece bir önder değil, aynı zamanda hareketin en etkili propagandacısıdır. Sözleri, onu dinleyen on binlerce insanın yüreğine çekiç gibi inmektedir: “İnsan, hakları için yalvarmaz, onlar için savaşır.”
Hitler konuşmalarını el hareketleriyle pekiştirmektedir. Bu hareketi, Nasyonal Sosyalist ideoloji ile sosyalizm fikrinin birlikteliğine değinirken kullanıyor.
Trende. Kış aylarında, yolların durumu araba ile seyahat etmeyi imkânsız hale getirdiğinde Führer trenle seyahat etmektedir. Bunun haricinde daima kendi arabası olan Mercedes’i tercih eder ve hem zamandan tasarruf eder hem de gideceği noktaya güvenli bir şekilde ulaşır.
Hoffmann burada da Führer’i rahat bırakmıyor.
Kötü insanlar onu derinden yaralamak için en sevdiği köpeğini zehirlediler. İşte kötüler onunla böyle mücadele etmeye çalışıyor.
Çok sevdiği dağlarda. Hitler fırsat buldukça Bavyera Alplerinde bulunan “villa”sını ziyaret etmektedir. Burada kimi zaman birkaç saat, kimi zamansa birkaç gün kalır. Kız kardeşinin satın aldığı bu küçük ahşap evde yeni çalışmaları için zihnini boşaltıp güç toplamaktadır.
“Tanrı tanımaz” olduğu iddia edilen Führer, tesadüfen sembol haline gelen bu fotoğrafta, Wilhelmshaven’daki Marine Kilisesi’nden çıkıyor.
Çocuklar bile Hitler’in fotoğrafını çekmek istiyor.
Doğu Prusya seyahatinden önce kısa bir mola esnasında Pier’de.
Führer’in yaşam biçimi oldukça sadedir. Alkol ve tütün ürünlerini asla kullanmaz.
Hitler Gençliği. En gençler bile onun uğruna savaşmak için can atıyor.
Münih’teki Braunes Haus’ta (Kahveregi Ev) bulunmak, Almanya’nın dört bir yanından tüm S.A üyelerinin gayesi. Führer onlarla birlikteyken hepsinin gözleri ışıl ışıl parlıyor!

 

 

Kaynak: Heinrich Hoffmann, Hitler wie ihn keiner kennt (Berlin: “Zeitgeschichte” Verlag, 1932).

Daima izindeyiz...
%d blogcu bunu beğendi: